Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij

WĘDKOWANIE


Wielu ludzi czerpie największą przyjemność gdy stojąc na brzegu rzeki lub jeziora, trzymając wędkę w dłoni, czekają w wielkim napięciu na niepowtarzalną rybę. Miejscem, w którym ta forma rekreacji cieszy się ogromną popularnością jest Ziemia Lubuska. W wodach Środkowego Nadodrza znajduje się obecnie ponad 47 gatunków ryb. Żyją tu nawet te najbardziej wymagające pod względem warunków środowiska. Każdego roku do wód Środkowego Nadodrza trafia kilkadziesiąt ton materiału zarybieniowego, co przesądza o wysokiej atrakcyjności tych miejsc pod względem oferty wędkarskiej.

Jezioro Niesłysz oraz Jezioro Złoty Potok to idealne akweny do uprawiania wędkarstwa. Obfitują w dorodną płoć, leszcza, ukleję i lina natomiast z drapieżnych ryb – w okonia, szczupaka i węgorza. W głębszych partiach obu jezior żyje najsmaczniejsza z ryb słodkowodnych – sielawa. Podwodne wypłycenia i mielizny zachęcają do uprawiania połowów spiningowych. Stanowisk wędkarskich jest dość sporo, ale wędkarze doradzają, że najlepiej łowić na tej wodzie z łodzi na łąkach wokół wysp.

Z łowisk lądowych godnym polecenia jest pomost przy Pensjonacie Złoty Potok. Jezioro Złoty Potok jeszcze ciekawszy rybostan, bo prócz pospolitych gatunków napotkamy nawet bassa wielkogębowego, popularnie zwanego okoniopstrągiem (jego jedyne znane stanowisko w wodach Środkowego Nadodrza). Jezioro jest szczególnie bogate w ryby w tym w sumy, szczupaki, okonie, liny i węgorze. Dodatkowo w wyniku zarybienia karpiem i amurem w latach 80 i 90 niektóre sztuki osiągają wymiary do 25 kilogramów (Przedstawione obok zdjęcia pochodzą z Łowiska Złoty Potok). Łowiąc trzeba być bardzo ostrożnym i nie hałasować na miejscówkach, gdyż woda w obu jeziorach jest przeźroczysta na kilka metrów w głąb i ryby wszystko widzą. Gospodarzem jeziora Niesłysz jest Gospodarstwo Rybackie Zbąszyń. Zezwolenie na połów w Złotym Potoku można nabyć bezpośrednio w Pensjonacie Złoty Potok natomiast zezwolenie na połowy w Jeziorze Niesłysz najłatwiej zdobyć w pobliskich Niesulicach.

GALERIA


LOKALIZACJA